Vodič za lasersko uklanjanje dlaka
Mnogi muškarci i žene trpe zbog prekomjerne dlakavosti na različitim dijelovima tijela. To za nekog može predstavljati ozbiljan socijalni i psihički problem, kozmetički estetski standard ili modni trend. Brojne metode odstranjivanja poput britvice, krema, voska predstavljaju kratkoročna rješenja, a često su povezana s popratnim učincima kao urastanje dlačica, svrbež, rane, kapilare. Lasersko uklanjanje dlačica neupitno je postalo metoda izbora za odstranjivanje neželjenih dlačica.
Na kojem principu rade laser?
Laserom postižemo dugotrajno odstranjivanje neželjenih dlačica toplotnim uništavanjem dlačnog folikula. Toplinska energija nastaje pri selektivnoj apsorpciji elektromagnetskih valova koje emitira laser. Svjetlost se apsorbira u melaninu, koji predstavlja najvažniji pigment u dlačnim folikulima. U melaninu se apsorbira svjetlost različitih valnih dužina: od ultraljubičaste (400 nm) do infracrvene svjetlosti (1200 nm). Zato se za selektivnu fototermolizu dlačnih folikula danas koriste visokoenergetski svjetlosni izvori koji proizvode svjetlost valnih dužina između 600 i 1100 nm.
Koje lasere koristimo u Skin Clinic centru?
Laseri koje koristimo u Skin Clinic centru su čak tri tipa lasera,diodni laser, Nd yag laser te kombinacija 3 različita tipa lasera: 3D Ice-koji inkorporira diodni, aleksandrit i Nd yag laser koji učinkovito djeluje na sve tipove kože i na sve tipove dlačica.
Kako izgleda tretman?
Ovisno o području, dlake se ne smiju depilirati voskom ni čupati pincetom 15-30 dana prije tretmana. Brijati se mogu britvicom i kremama za depilaciju. Zabranjeno je intenzivno sunčanje i solarij tjedan dana prije tretmana. Preporuča se obrijati područje dan prije dogovorenog termina. Kod primjene diodnog lasera na područje koje želimo tretirati nanese se ultrazvučni gel. Diodnim laserom prelazimo nekoliko puta preko istog područja dok kod Nd-Yag lasera prelazimo jednom. Za 3D ice laser također koristimo ultrazvučni gel te prelazimo nekoliko puta po željenom području dok ne dosegnemo kumulativni efekt topline koji će uništiti dlačne folikule specifično prilagođen za određenu zonu. Za vrijeme tretmana osjeća se blaga toplina, a na osjetljivom području (nadusnice, brada, bikini) osjećaj topline može biti intezivniji uz blago peckanje. Sonda diodnog lasera i 3D Ice lasera hladi kožu cijelo vrijeme tretmana što tretman čini puno ugodnijim. Dužina trajanja tretmana ovisi o tretiranom području. U istom dolasku može se tretirati više zona. Nakon obavljenog tretmana dlačice koje izrastu tanje su i svijetlije.
Koliko tretmana je potrebno?
Bez obzira koji od navedenih laserskih sistema koristimo, za postizanje zadovoljavajućeg rezultata potrebno je obaviti više tretmana. U pravilu je potrebno 6-8 tretmana u razmaku od mjesec dana između iz razloga što dlake kroz određeno vrijeme prolaze svoj ciklus rasta. Samo u anagenoj fazi (aktivna faza rasta dlake) možemo trajno ukloniti dlaku jer u toj fazi uništavamo njenu matičnu stanicu. Najtvrdokorornije su dlačice na području brade, a slično je i na području leđa. Preporučeno je dolaziti 1-2 puta godišnje na tretman održavanja iz razloga što dlačice imaju svoju mirujuću fazu koja može trajati nekoliko godina pa svake godine djelujemo na neke od njih.
Koje su medicinske indikacije za fotoepilaciju?
Većina naših pacijenata odlučuje se za fotoepliaciju iz kozmetičkih razloga. Hipertrihoza (prekomjerna dlakavost na bilo kojem dijelu tijela) je u većini slučajeva nasljedna ili etnički uvjetovana i radi nje se pacijenti najčešće odlučuju za uklanjanje dlačica. Hirzutizam (prekomjerna dlakavost na dijelovima tijela), najčešće na donjem dijelu čeljusti, vratu, bradi, grudima kod žena nastaje kao posljedica endokrinih poremećaja. Takvo stanje najčešće susrećemo u okviru sindroma policističnih jajnika, koji se javlja u 5-10% žena reproduktivne dobi. Među zdravstvene indikacije za fotoepilaciju ubraja se također i kronični pseudofolikulitis do kojeg dolazi zbog urastanje dlaka. Najčešće ga nalazimo na unutarnjem dijelu bedara.
Tko su idealni kandidati za laserski tretman?
Osobe koje imaju crnu, smeđu i svijetlo smeđu dlaku. Osobe koje imaju jako svijetle i sijede dlake nisu dobri kandidati iz razloga što dlaka nema dovoljnu količinu melanina, pigmenta koji dlaci daje boju, a apsorbira svjetlo lasera. Najbolji kandidati su osobe sa crnom, debljom dlakom i svijetlom kožom. Tretman je kontraindiciran kod osoba koje boluju od epilepsije, fotoosjetljivih osoba, osoba koje imaju kožne bolesti na području koje žele tretirati te kod trudnica. Djeca u pubertetu, PCOS (sindrom policističnih jajnika) te narušena ravnoteža spolnih hormona relativna je kontraindikacija za tretman jer rezultati mogu biti lošiji, a broj tretmana u tom slučaju je nepredvidiv.
Koje su neželjene popratne pojave?
Nakon laserske epilacija pojavljuju se nuspojave u oko 3-5% slučajeva. Radi se o crvenilu i blažem oteknuću neposredno poslije zahvata. Rijetko se javljaju opekline, stvaranje ranica, hipopigmnetacije i hiperpigmentacije. Većina neželjenih popratnih pojava u pravilu je prolaznog karaktera.
Kako izgleda oporavak?
Nakon tretmana laserom područje može biti blago crveno, osjetljivo što prolazi kroz nekoliko sati, najčešće sat do dva. Potrebno je nanositi visoki zaštitni faktor i štititi područje od jakog sunca. Naša preporuka je Juliette Armand Sun Film 30 ili 50+ zaštita od cijelog spektra štetnog zračenja, a sadrži i antioksidanse koji dodatno kožu štite te je regeneriraju. Savjetuje se izbjegavanje sunca i odlazak u saunu tjedan dana nakon tretmana. Između tretmana laserom, dlake se po potrebi mogu brijati ili skratiti, ali ne smiju se čupati iz korijena, voskom, pincetom i epilatorom budući da dlaka mora biti u folikulu kako bi je laser prepoznao.